Як звільнити мера? Приклад для Кам'янського

10:43, 16 май 2021 , Новости Каменского
Як звільнити мера? Приклад для Кам'янського

Тричі звільнили мера: у Марганці стопкорівці-депутати розслідують наслідки розкрадання бюджету

Їм вдалося те, що раніше нікому в Україні не вдавалося: влаштувати революцію у своєму місті й усунути мера з посади. Тричі, бо він поновлювався через суд. Зрештою, громада обрала марганецьких активістів «Стоп корупції» депутатами. Тепер їм доводиться «розгрібати» наслідки розкрадання бюджету усунутих попередників.Про це розповів голова Марганецького відокремленого підрозділу «Стоп корупції» Сергій Хникін.

Керівник підрозділу «Стоп корупції» у Марганці Сергій Хникін разом із командою антикорупціонерів кілька років активно боровся з розкраданням бюджету Марганця тодішніми очільниками міста. Тепер, нарешті позбувшись їх, здобув на місцевих виборах 2020 підтримку громади. І вже як депутат міської ради хапається за голову: адже масштаби діянь попередників можуть привести Марганець до банкрутства.

«Тодішнє керівництво міста на чолі з мером Оленою Жадько розпродало за копійки комунальне майно, оголосило комунальні підприємства банкрутами, увігнало їх у борги. А претензії за боргами цих роздерибанених підприємств кредитори виставляють тепер бюджету громади. Адже це комунальні підприємства. Якщо порахувати весь обсяг солідарних боргових претензій – сума перевищить річний бюджет Марганця! Отже, Марганець може стати другим містом у світі за всю історію — після Чикаго 30-х років — яке може стати банкрутом. Ось такий «спадок» дістався. Тепер захищаємо інтереси громади в судах», — розповідає Хникін про свої депутатські будні.

Сергій має дві вищі освіти. За першою – інженера хіміка-технолога – працює начальником насосно-фільтрувальної станції «Марганецьводоканалу». Друга – юридична – допомагала відстоювати права громади під час громадської боротьби, а тепер і депутатської діяльності.

Фото: соціальні мережі

Сергій переконаний, що до депутатства його привів шлях активіста.

З 2013 року він разом з однодумцями викривав корупцію і розграбування бюджету з боку місцевих керманичів. Влаштовували мітинги, разом з Романом Лук’яненком і журналістом Володимиром Садиковим оприлюднювали факти. Їм вдалося показати громаді справжнє обличчя тодішніх керманичів міста і згуртувати невдоволених.

Зрештою, у 2013-му, напередодні Революції Гідності, депутати Марганецької ради оголосили недовіру тодішньому очільнику міста Олегу Бідняку і проголосували за його усунення з посади. Такого прецеденту в Україні ще не було.

«Ми були першопроходцями у цій боротьбі. Було дуже важко переконати депутатський корпус проголосувати за недовіру меру. Ніхто не міг повірити, що у 2013-му можна реально звільнити мера, який очолював осередок «Партії Регіонів». До того ж  – ставленика Вілкула», - згадує Хникін.

Роман Лук'яненко, Роман Бочкала і Сергій Хникін. Фото: СтопКор

У 2015-у вибори виграла ставлениця Олега Бідняка Олена Жадько.

І ось тут виявилося, що дії колишнього мера у порівнянні з її - це просто дитячі забавки. Марганецькі активісти розповідають: Олені Жадько вдалося побудувати міцну корупційну вертикаль, знайти підтримку в обласних керманичів і за підтримки криміналітету перейти до потужного пограбування міста та власного збагачення. До речі, саме завдяки міцним корупційним зв'язкам Жадько вдалося уникнути кримінальної відповідальності за  прогули та привласнені бюджетні кошти в 2013 році. Хоча поховану ще у 2013 році справу вдалося поновити завдяки народній депутатці України Ользі Черваковій. Зрештою, у 2020-му громада Марганця оголосила свій вердикт. Попри намагання сфальсифікувати вибори, Жадько їх програла.

«Вибори були брудними та жорсткими. Жадько за будь-яку ціну чіплялась за крісло, адже розуміла, що доведеться відповідати перед законом. Сподіваюсь, так і станеться. Принаймні, ми над цим працюємо», - згадує Сергій Хникін.

Він, до речі, також балотувався на посаду мера Марганця, отримав четвертий результат. Натомість став депутатом, так само, як і його дружина – теж представниця «Стоп корупції» Гульнара Хникіна. Жінка опікується соціальними питаннями і працює завідувачкою управління соцзахисту міської адміністрації.

Марганецькі активісти відкрили відокремлений підрозділ «Стоп корупції» у своєму місті ще 2016-го. У межах громадської діяльності надавали безплатні юридичні консультації, відстоювали інтереси громади в судах, допомагали людям.

Засновники "Стоп корупції" і Марганецбкий осередок організації. Фото: СтопКор

На рахунку стопкорівців з Марганця - чимало гучних перемог.

Марганецькі активісти викрили незаконне збагачення на знищенні КП "Марганецьтепломережа" та переведення всього міста на індивідуальне електроопалення. Напередодні опалювального сезону 2016 року внаслідок доведення до фіктивного банкрутства було ліквідоване КП "Марганецьтепломережа". Тоді близько 3 тисяч родин з багатоквартирних будинків залишилися без тепла та світла через великі навантаження на електромережі. Зрештою, майно територіальної громади було банально розкрадене – котельні, обладнання та труби порізані й продані за документами за безцінь. Був проданий цілий майновий комплекс, через занижену вартість бюджет громади втратив близько 100 млн грн.

Фото: СтопКор

Така ж доля спіткала й підприємство КП "Міськкомунгосп", яке успішно справлялося з обслуговуванням всього населеного пункту. Але після "вдалого" банкрутства місцевого комунального підприємства його місце своєчасно зайняла фірма "Дніпрокомунтранс" із завищеними тарифами на вивезення сміття. Після знищення КП "Міськкомунгосп", виник сміттєвий колапс так як нова фірма (власником якої був депутат місцевої ради та  найближчий друг мера – Олександр Бондаренко) не була у спромозі виконувати такий об'єм робіт у зв'язку з відсутністю необхідної кількості техніки та робочого штату працівників.

Незаконність розпродажу майна і банкрутства КП «Марганецьтепломережа» та інших КП зрештою підтвердили суди.

Завдяки діям активістів марганецького підрозділу "Стоп корупції", їхнім зверненням щодо незаконного продажу комунального майна територіальної громади, а також проведеним та оприлюдненим журналістським розслідуванням була відкрита кримінальна справа. Щоправда, винні і досі не покарані – слідство затягується.

Під час розслідувань марганецький осередок “Стоп корупції” виявив безліч порушень. Наприклад, розкрадання коштів із бюджету на різноманітні проєкти, а саме — розчищення річки Томаківка за 43 млн грн, яке призвело до підтоплення прилеглих будинків та заболочування ґрунтів навколо. Обіцяного пляжу марганчани так і не побачили.

Фото: СтопКор

За заявами марганецьких активістів було відкрито більш як 30 кримінальних проваджень. Це і розкрадання на будівництві доріг, і неправомірні тарифи на тепло, розкрадання на ремонтах дахів будинків, встановленні зупинок громадського транспорту, а також розкрадання бюджетних грошей на купівлі будинків для дітей-сиріт. Крім того, вони домоглися звільнення начальника Марганецького відділу поліції та прокурора, які не справлялися зі своїми прямими обов’язками.

Звичайно ж, така бурхлива громадська боротьба зовсім не подобалась казнокрадам. Представникам «Стоп корупції» у Марганці погрожували. На активістів постійно тиснули, декого звільнили під час відпустки, декого під час лікарняних.  Потім перейшли до дій.

Розслідування у сфері сміттєвого бізнесу та землі роздратували марганецьких чиновників. Місцевий сміттєвий король Бондаренко напав на знімальну групу «СтопКору». Його брат, тодішній депутат, залякував марганецького журналіста Володимира Садикова. Зрештою Сергію Хникіну підпалили гараж, у якому перебувала його автівка Лада-2106. Машина згоріла. Пожежа сталася вночі у гаражах між будинками.

Фото: СтопКор

А на журналіста «СтопКору» Володимира Садикова був скоєний напад посеред білого дня у центрі міста. Йому розбили обличчя, напавши зненацька ззаду, коли той гуляв разом із дружиною та маленькою донькою.

Справи за цими фактами досі не доведені до суду, слідство затягується.

ПРОБЛЕМИ

Головною проблемою для Марганця на сьогодні представники «Стоп корупції» вбачають субсидіарні борги через банкрутство та дерибан майна комунальних підприємств попереднім керівництвом міста. «Відбити» ці претензії через суди, щоб не пустити бюджет громади на покриття збитків за корупційними схемами – це завдання номер один.

Ще один наслідок такого дерибану – проблеми з системою опалення міста. Адже тепломережі розікрали, а електроопалення призводить до перевантаження електромереж і постійних аварійних відключень світла.

Окрім того, Сергій Хникін вважає необхідним «переламати» усталену корупційну систему. Адже у минулі роки було створено потужну систему розкрадання бюджету громади. Тепер стоїть завдання – заміна одіозних керівників підприємств і установ, задіяних у корупційних схемах.

Фото: СтопКор

Бездіяльність місцевої поліції, затягування слідства – ще одна кричуща проблема, з якою ведуть боротьбу марганецькі активісти-депутати.

«Ми хочемо вичистити систему від корупції. Насправді правоохоронці мають переслідувати ту ж мету. Утім, чомусь діють навпаки. І ми тут, на місцевому рівні, не можемо на це вплинути – знизу важко змінити систему. Це має бути політична воля вищого керівництва держави», - розмірковує Хникін.

Також у місті гострою є проблема боротьби з криміналітетом. Зокрема, нещодавно викрили цілу кримінальну мережу, яка спеціалізувалася на рейдерстві та «віджиманні» майна в Марганці та Нікополі.

РІШЕННЯ

Він не розділяє роботи депутата й активіста. Адже цілі та задачі залишилися ті ж: захист інтересів громади та наведення ладу в комунальному господарстві міста. Ті ж цілі, майже ті самі засоби: звернення, вивчення документів, розслідування фактів, оприлюднення в ЗМІ.

«З позиції депутата я можу мати доступ до певних документів, досліджувати масштаби і схеми дерибану бюджету», — розповідає керівник марганецького осередку «Стоп корупції».

Марганецький осередок в центральному офісі "Стоп корупції". Фото: СтопКор

Як громадські діячі впродовж кількох років, а нині — як представники місцевого самоврядування — стопкорівці намагаються змусити правоохоронців розслідувати порушені кримінальні провадження.

Хникін зізнається, що обрав активне громадське життя, бо хоче жити, а не існувати, немов овоч на грядці. І лишити після себе гідні справи.

За життєве кредо багато років тому він узяв вислів Островського з твору «Як загартовувалася сталь»: «Життя дається лише один раз, і прожити його потрібно  так, щоб не було  нестерпно боляче за безцільно прожиті роки, щоб не обпікав сором за підле минуле».

("Жизнь дается всего один раз, и прожить ее надо так, чтобы не было мучительно больно за бесцельно прожитые годы, чтобы не жег позор за подленькое прошлое").

«Мені в очі будь-кому дивитися не соромно», - резюмує активіст і депутат.

КОММЕНТАРИИ — 0


Популярное

Топ обсуждаемых