Права дитини

11:30, 2 фев 2022 , Новости Каменского
Права дитини

З початку занять після новорічних канікул декілька місцевих учбових закладів середньої освіти були вимушені перейти на дистанційне навчання. Причиною стали чисельні випадки захворювання учнів внаслідок тривалого перебування в учбових приміщеннях з недопустимо низькою температурою.

Чи варто нагадувати відповідальним місцевим посадовцям, дорослим дядям та тьотям, яку роль відіграють діти в житті кожного з нас та в житті суспільства в цілому?  Розглянемо питання з правової точки зору.

Згідно вітчизняного законодавства з самого свого народження дитина за територіальним походженням або за громадянством батьків може набути статус громадянина України. З цього моменту вона знаходиться під захистом держави.

Україна є учасницею цілого ряду міжнародних документів у сфері забезпечення прав дитини, якими проголошується принцип «якнайкращого забезпечення інтересів дитини», що передбачає право дитини на приділення першочергової уваги якнайкращому забезпеченню її інтересів, беручи до уваги, що дитина внаслідок її фізичної і розумової незрілості потребує спеціальної охорони і піклування, зокрема належного правового захисту.

Основним документом, що визначає правові стандарти у сфері захисту прав дитини є Конвенція ООН про права дитини (далі–Конвенція), яка була ратифікована Україною ще 27 лютого 1991 року.

Конвенцією рекомендовано «в питаннях визначення та оцінки найкращих інтересів дитини серед великої кількості факторів та аспектів, вартих уваги, враховувати, насамперед, права і потреби у галузі охорони здоров'я, зростання та розвитку».

В Україні основними нормативно-правовими актами, що регламентують питання захисту і охорони інтересів дітей є Конституція України, Цивільний кодекс України, Сімейний кодекс України, а також Закони України «Про охорону дитинства» та «Про освіту».

В преамбулі Закону України «Про охорону дитинства» охорона дитинства в Україні визначається як стратегічний загальнонаціональний пріоритет, що обумовлює реалізацію прав дитини на життя, охорону здоров'я з дотриманням принципу забезпечення її найкращих інтересів.

Право дитини на охорону здоров’я законодавчо унормовано в статті 6 Закону України «Про охорону дитинства».

За текстом вказаної правової норми «держава гарантує дитині право на охорону здоров’я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров’я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя».

Звичайно, забезпечення прав дитини залежить від створення відповідного середовища та безпечних умов.

Відповідно до санітарних норм оптимальною температурою у приміщеннях навчальних закладів є +19-23 °С, залах для занять музикою та фізичною культурою +18-19 °С. Недотримання норм регламенту негативно позначається на здоров’ї і самопочутті дітей.

Враховуючи ситуацію, що склалась в окремих учбових  закладах нашого міста, залишається, принаймні, нагадати батькам на їх право отримати виплати по лікарняному, якщо дитина захворіла.

 

Лікарняний на дитину

 

Допомога по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною виплачується якщо дитина ще не досягла 14 років.

Проте, слід зауважити, що законодавством передбачено також  виплата такої допомоги по догляду за хворим членом сім’ї і відповідно якщо дитині більше 14 років є можливість отримати ці виплати. Водночас строк такого лікарняного, а відповідно і розмір виплат буде значно меншим.

            Лікарняний видається лікуючим лікарем  одному  із  працюючих членів  сім’ї  або  іншій  працюючій  особі,  що фактично здійснює догляд. Зрозуміло, що це має бути офіційне працевлаштування для того щоб мати статус застрахованої особи.

            Відповідно до ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» допомога по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною віком до 14 років виплачується застрахованій особі з першого дня за період, протягом якого дитина за висновком лікаря потребує догляду, але не більш як за 14 календарних днів.

Після 14 днів лікарняний вже не виписується, а видається медична довідка, яка є підставою для того щоб отримати на роботі відпустку без збереження зарплати.

Водночас якщо дитина до 6 років потребує стаціонарного лікування (тобто в лікарні)  то матері чи батьку таки видається лікарняний на весь період перебування в стаціонарі разом з дитиною.

Якщо дитині від 6 до 14 років, то лікарняний видається  на період,  коли,  за висновком відповідної лікарської комісії,  дитина потребує індивідуального догляду. Цей строк може бути у цьому випадку не до кінця перебування дитини у лікарні, а лише до того часу поки комісія визначить доцільним індивідуальний догляд.

Щодо дітей старших за 14 років лікарняний можна отримати на термін до 3 днів. У виключних випадках цей строк може бути подовжено до 7 днів.

У разі захворювання в сім’ї двох або більше дітей одночасно, то для догляду за ними видається один лікарняний, а при виникнення   захворювання  у  дітей  в  різний  час  лікарняний видається в кожному конкретному випадку окремо.

Якщо в період звільнення від роботи  по медичній довідці за  хворою дитиною захворіла друга дитина або виникло  нове (не пов’язане з попереднім) захворювання у першої дитини,  то  довідка закривається і видається новий лікарняний.

У період, коли мати або батько,  які  доглядають  за хворою  дитиною,  перебувають  на цей  час  у  щорічній (основній чи додатковій) відпустці у зв’язку з навчанням або творчій відпустці,  у  відпустці  для  догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,  відпустці  без  збереження  заробітної  плати,  то   лікарняний   видається  тільки з  дня коли ця людина повертається на роботу.

Також законодавство передбачає, що лікарняний  видається працюючій особі, яка здійснює  догляд  за  дитиною  віком до 3 років, дитиною-інвалідом віком  до 18 років, у випадку пологів або хвороби матері на період, коли вона за медичними висновками лікаря не може здійснювати  догляд  за  дитиною, у випадку необхідності догляду за другою хворою дитиною.

            Лікарняний не видається:

  • для догляду за хворою дитиною в період щорічної (основної та  додаткової) відпусток,  відпустки  без  збереження заробітної плати,  частково оплачуваної відпустки для догляду за дитиною до 3 років;
  • за здоровою дитиною на період карантину;
  • за хворим старшим 14 років при стаціонарному лікуванні.

 

Вирішення проблеми на місцевому рівні

 

Як повідомили в управлінні взаємодії з громадськістю Урядового контактного центру значно збільшилось кількість звернень на урядову «гарячу лінію» з приводу відсутності теплопостачання у закладах освіти. Батьки вимагають терміново забезпечити належне опалення у навчальних закладах, де за повідомленнями заявників, температура повітря у приміщеннях не перевищує 10-15°С, у зв’язку з чим збільшується кількість захворювань серед дітей.

Відомо, що важливим є не тільки наявність проблеми, але й дії відповідальних осіб щодо її вирішення.

Яким чином вирішується вказана проблема у нашому місті з  огляду на те, що перехід на дистанційне навчання  породжує ще одне порушення прав дітей, яке стосується забезпечення якості навчання?

Переглядаючи останні новини та оголошення на сайті Кам’янської міської ради, можна ознайомитись з наступними повідомленнями, що стосуються місцевих питань дітей та молоді: рішенням виконавчого комітету встановлена плата для батьків за харчування дітей у комунальних закладах дошкільної освіти міста в розмірі 65% від вартості харчування на день; кам’янчанам нагадали про небезпеку поліомієліту – дитячого спінального паралічу; висвітленні окремі питання щодо проведення спортивно-масових та культурних заходів та досягнення юних кам’янчан у проведених фестивалях та конкурсах; талановита молодь міста запрошується до участі у фестивалі-конкурсі української пісні.

Тобто не можна сказати, що питання дітей та молоді поза увагою місцевої влади. Проте, варто нагадати, що питання здоров’я дітей, які мають здобувати якісну освіту, є найбільш пріоритетними. Яким чином вирішується питання неможливості проведення занять в окремих місцевих закладах освіти серед оголошень та повідомлень на сайті місцевої ради не знайшлось.

Не викликає сумніву, що проблема низької температури у приміщеннях місцевих  навчальних закладів в кінець кінців буде вирішена. Як-то кажуть: весна не за горами.

Павел Верезуб

  

КОММЕНТАРИИ — 0


Популярное

Топ обсуждаемых