Про бюджет участі в Кам'янському
Чому мешканці міста не дуже в нього вірять?
Коли розроблялося положення про бюджет участі, то у нашої команди на меті був розвиток громадської активності, формування розуміння, що бюджет міста - це гроші громади, навчити активних громадян писати проекти і не тільки писати, а і контролювати процеси визначення добропорядного виконавця, працювати з підрядниками над проектом, контролювати їх в питаннях якості і ціни, контролювати виконання кожного етапу проекту спільно з підрядником та відповідним департаментом.
Така практика є прийнятною в Польщі та інших країнах світу, така практика прийнятна в містах, де влада по справжньому хоче розвивати рівень довіри між ОМС та громадянами.
Бажання втілити бюджет участі в місті, для мене, це розмова про фундаментальні цінності: свобода, відкритість, справедливість, дієвість, демократія, конкурентність.
Але навіть найкращу ідею можна перетворити в щось інше. Саме так я бачу той Бюджет участі, який сформувала провладна команда Кам'янського для задоволення власної мети, позбувшись прагнення до розвитку ключових цінностей в суспільстві.
Стіна плачу активних мешканців
Влада, яка за 4,5 роки не сформувала відкритих та прозорих у цивілізований спосіб планів, щодо благоустрою дворів (дитячі та спортивні майданчики) та тротуарних доріжок, встановлюючи їх по незрозумілим законам ( вибірковим депутатам на округ, знайомим та інше) - призвела до нелогічного бажання встановлювати ці площадки в усіх дворах без виключення. І хоча люди можуть не вміти рахувати вартість встановлення майданчиків у всіх дворах та на всіх вулицях, та вартість їх утримання у відповідному стані, але ж влада повинна вміти це розраховувати та оптимізувати ці витрати. Замість цього маємо пікову активність в цих напрямках - бо інакше впевнено мати доступ до дитячих та спортивних майданчиків у своєму дворі ніяк не можна. Тому люди створюють (копіюють) проекти і просто благають в соцмережах за них проголосувати. На мій погляд це втрата багатьох цінностей для яких створювався бюджет участі. Благання це не про свободу, це не про активність і справедливість, і не про конкурентність, особливо коли поряд включаються партійні та адміністративні ресурси, замість конкуренції креативних ідей - про це в наступних пунктах.
"Бюджет участі депутатів"
Депутати міської ради, які відповідно до закону мають всі можливості впливати на розподіл бюджетних коштів на створення програм благоустрою міста - самостійно відмовились від цього права на користь міського голови, який одноосібно вирішує в місті майже все (чиє прохання задовільнити, а чиє проігнорувати) отримавши щось в замін (хто роботу, хто підряди, хто посаду, а хтось і корупційні конверти за правильне голосування).
Замість цього ці депутати без повноважень перетворились в активних учасників бюджету участі з адміністративним та партійним ресурсом (власні та комунальні підприємства, партійна система), що значно спотворює цінності конкурентності.
Бюджет участі комунальних закладів
В більшості випадків ініціаторами проектів стають керівники комунальних закладів, які шляхом цієї програми прагнуть вирішити проблеми, котрі міська влада забороняє висвітлювати в бюджетних запитах. Це свідчить про відсутність якісної роботи міської ради та депутатського корпусу, кулуарні домовленості між директорами закладів та керівниками відповідних департаментів. Одних фінансуємо, а інших – ні.
В Кам'янському це відбувається навіть за партійними поглядами на підтримку партії мера, внаслідок чого адміністративна рекомендація проголосувати за певні проекти підмінюється справжній активністю та свідомим вибором свого проекту.
Цей девіз Кам'янської влади успішно інтегрований у Бюджет Участі. Вироблено певні правила: не лізти в подробиці вашого проекту - перемогли - радійте - не заважайте органам влади освоїти кошти. Якщо Ваш проект не дороблений до кінця, краще мовчати бо #хотьчтото , а будеш критикувати - потрапиш в чорний список. Аналогічні питання щодо якості та термінів виконання, але влада цим доводить, що ви ніхто в питаннях використання коштів - ви лише перемогли, а кошти це ваша справа. Нажаль з таким досвідом людина не зрозуміє, що бюджет міста - це його податки і саме він має право впливати на їх використання.
Негативний досвід
Хтось пам'ятає, як йому незрозуміло відмовили у допущенні проекту до конкурсу, хтось має досвід перемоги в конкурсі та розчарування після того як представники влади відмінили конкурс та визначили переможців на власний розсуд. Знищено гарантії що це не повториться. Адже влада вважає що вчинила в минулому вірно та роботу над помилками не провела. Це знищує принципи прозорості та не стимулює людей до дієвості.
Піар
Все подається, як добра воля міського голови та депутатів. А особливо перемога проекту - тож в першу чергу треба дякувати меру та депутатам. Про те, що це лише маленька частка від коштів платників податків, ніхто не згадує, так само як і про те, що мер витрачає на піар ОМС вдвічі більше ніж Бюджет участі, також не згадують.
Чому відповідальні за Бюджет участі в ОМС ображаються коли їх критикують - бо для них Бюджет участі - це про виконану хоч якось роботу та мешканців, що готові битися один з одним за добру волю корради, а потім дякувати "банкомату за видачу коштів з власного рахунку"
І вони просто не помічають, що це вже не про свободу, не про дієвість, не про конкурентність, не про відкритість, не про справедливість, не про розвиток демократії.
А. Іванченко
Популярное
Як працюватиме громадський транспорт в Кам'янському на Великдень та у поминальні дні
11:17, 1 май 2024
У Кам'янському відбулось засідання щодо пошкоджених внаслідок російських обстрілів будинків
08:37, 1 май 2024
19:09, 9 июл 2024
Топ обсуждаемых
КОММЕНТАРИИ — 0